Historie farmy


 

 

 

Co říká pověst

Když kníže Břetislav nastoupil trůn, umínil si, že opět povznese slávu země. Po třech letech zdárné vlády se naplnily sýpky i měšce a Břetislav rozhodl, aby jeho bojovníci nabrousili ostří svých mečů. Velké české vojsko překročilo severní hory a vtáhlo do Polska. Kníže vypálil Krakov, dobyl město Vratislav a stanul před hradbami Hedče. Do města utekli i vesničané z okolí.

Bylo krásné jitro, když se k Břetislavovu stanu přihnal jezdec se zprávou, že z bran Hedče vychází průvod. V čele šly děti v bílých oděvech, mávaly ratolestmi, některé nesly košíčky s ovocem a květiny. Za dětmi šli staří muži v dlouhých řízách, beze zbraní, s pokorou v tvářích. Nesli zlaté pruty. Stráže je zastavily před stanem knížete. Před průvod předstoupili bělovlasí muži a nejstarší z nich požádal o ušetření životů obyvatel města a o možnost následovat knížete svobodně do jeho líbezné země a tam mezi bratrskými Čechy začít nový život. Kníže svolil, aby se odebrali se svým majetkem a stády do jeho země a tam se usadili. Město slíbil ušetřit požárů a drancování.

Za zástupem zajatců přišli s vítězným vojskem do Čech obyvatelé polského města Hedeč. Kníže Břetislav jim vykázal na západ od Prahy část hlubokého lesa zvaného Černín, aby jej přeměnili na pole a postavili si své vesnice.

Doprovázeni Břetislavovými lidmi se ubírali ke Křivoklátu a Zbečnu cestou, která se od těch dob nazývala Polská. V místech dnešní vesnice Krakov se část Hedčanů, jak se podle mateřského města nazývali, zastavila a odtud směrem na západ vybudovali polští osadníci svá první sídla: Bělbožice, Chříč, Všeslav, Hedčany, Kožlany, Hedecko, Krakov, Krakovec. Pod ochranou knížete Břetislava a jeho následníků Hedčané dlouho udržovali svou samostatnost ve zvycích a oděvech. S novými pokoleními však byla jejich práva stále zmenšována až upadla v zapomnění. Přetrvala jen jména…

 



A co říká kronika

 

První zmínky o dvoře poplužním se objevují v zápisech z let 1415, 1447 a 1454. Nacházel se nedaleko vesnice Hedčany u říčky Javornice a jmenoval se Hedeč. Za husitských válek byl poškozen a roku 1425 majitelem Oldříškem z Hedčan opuštěn. Polnosti zarostly lesem, kterému se začalo říkat Hedečsko, vyslovováno jako Hedecko. Když 30-letou válkou vyčerpaná obec Kožlany nebyla schopna odvádět vrchnosti předepsané dávky, postoupila Václavu Lažanskému mimo jiné les zvaný Malé Hedecko, Lažanský zde založil dvůr, kterému bylo ponecháno starobylé jméno Hedecko. Robotovali zde sedláci ze Břežan. Dvůr tu již zůstal a postupem let měnil majitele. Poslední soukromý majitel předal dvůr v padesátých letech státnímu statku, který zde provozoval farmu. V roce 1975 od něj převzalo farmu JZD Javorná v Čisté a teprve v roce 1992 se farma vrátila do soukromých rukou.

 



Současnost farmy Hedecko

 

Nyní se na tomto místě nachází ekologická farma HEDECKO, která nabízí ubytovací služby a řadu příležitostí k příjemnému strávení dovolené na venkově, uprostřed pěkné přírody poblíž říčky Javornice. Pobyt je vhodný zejména pro rodiny s dětmi. Je zde možno jezdit na koni (plemeno Hafling), rybařit na soukromém rybníku přímo v areálu farmy (zapůjčení rybářského náčiní možné) či na rybnících okolních (s potřebnou povolenkou), případně se zabývat turistikou či cykloturistikou (nespočet možností), nebo se jen tak kochat přírodou a poznávat zajímavosti z blízkého okolí, neboť jižně od Hedecka se nachází krásné a malebné údolí řeky Javornice.

Dobré ráno,

dnes je úterý 19. března 2024,
svátek má Josef.

Úvod | Co je nového na farmě | Historie farmy | Ubytování | Stravování | Turistika, sport | Zvířata na farmě | Ceník | Fotogalerie | Kontakt
© Copyright 2008-2019 Mgr. Pavel Škrle, všechna práva vyhrazena. Tvorba webových stránek by Elza Design.cz. | Administrace